Home Görsel Sanatlar Dans TANGONUN USTASI ZORLU SAHNESİNDE!

0 860

İstanbul Kültür Sanat Vakfı, Okan Üniversitesi’nin 15. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında çok özel bir gösteriye ev sahipliği yapacak.

Günümüzün en yaratıcı koreograf ve dansçılarından Sidi Larbi Cherkaoui’nin Arjantinli dansçılar ve müzisyenlerle hayata geçirdiği tango projesi “M¡longa”, Okan Üniversitesi’nin desteğiyle, 30 Mayıs Cuma akşamı Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde izleyicilerle buluşacak.

Cherkaoui, yeni projesiyle bu kez tangonun büyülü atmosferini İstanbul’a getiriyor.

Londra’da bulunan dünyanın en ünlü dans merkezlerinden Sadler’s Wells yapımı M¡longa adını, tango yapanların bir araya gelerek dans ettikleri gecelerden alıyor. Arjantin’e giderek, Buenos Aires’in ünlü Milonga gecelerinde uzun bir araştırma sürecinin ardından projeyi hayata geçiren Sidi Larbi Cherkaoui, bu projesinde de yine geleneksel ve çağdaş dans biçimlerini bir araya getirerek izleyenleri büyüleyecek.

“Tangonun uzmanı” olarak adlandırılan Nelida Rodriguez de Aure’nin sanat danışmanlığını üstlendiği gösteride, alanında ün yapmış 10 Arjantinli profesyonel tango dansçısına 2 modern dansçı eşlik edecek. 90 dakikalık bu gösteride 5 kişilik Arjantinli müzik grubu ise Arjantinli besteci Fernando Marzan ile Sidi Larbi’nin uzun zamandır birlikte çalıştığı besteci Szymon Brzóska ile Olga Wojciechowska ve Astor Piazzolla’nın müziklerini seslendirecek.

Özel olarak tasarlanmış dev perdelerden gösteri boyunca Buenos Aires’in sokaklarında çekilmiş görüntülerin dansçılara eşlik edeceği gösterinin sahne tasarımı ve video görüntüleri ise Cherkaoui’nin diğer projelerinde de büyük beğeni toplayan Eugenio Szwarcer’a ait.

“M¡longa” aynı zamanda büyük ölçekte bir tango projesi olarak ilk kez Arjantinli olmayan bir sanatçı tarafından sahneye konma özelliği de taşıyor.

** Biletleri Biletix ve İKSV’detemin edebilirsiniz…

Yorum Yok