Home Atölye SSM ÇOCUK ATÖLYELERİ’NDE POLONYA TOPRAKLARINA TARİHİ BİR GEZİ

0 783

S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi’nin (SSM) Çocuk Atölyeleri’nde, çocuklara ‘Uzak Komşu Yakın Anılar Türkiye – Polonya İlişkilerinin 600 Yılı Sergisi’nden ilham alarak çeşitli tasarımlar üretme imkânı bulacak.

Çocuklar, SSM’de 15 Haziran’a kadar devam edecek atölyelerde; Polska ezgileri eşliğinde, uzak komşu Polonya’nın topraklarına doğru tarihi ve kültürel bir geziye çıkıyor. Çocuklara bu keyifli yolculukta içi efsane dolu bir hazine sandığı, sultan mektubu taşıyan elçiler, hünerli fırçaları olan ressamlar ve kumaş dokumacıları eşlik edecek.

5 – 18 yaş arasında çocukların ve gençlerin, hafta içi ve hafta sonu grup halinde veya bireysel katılabileceği eğitimler ücretsiz olarak düzenleniyor.

Hafta İçi Okul Programları 

‘Polonya Bebekleri (Anaokulu) Atölye’ çalışmasında geleneksel Polonya kıyafetleri modasına uygun hazırladıkları kâğıt kıyafetleri desenleyip renklendiren olan çocuklar, bu kıyafetleri giydirdikleri kâğıt bebeklerini yanlarında götürebiliyor. ‘Kolaj Portreler (1. ve 2. Sınıf) Atölye’ çalışmasında çocukların dikkati farklı dokulara, renklere, yüzlere ve duruşlara çekiliyor. Çocuklar, yaratıcı tekniklerle serginin öyküsünü oluşturuyor ve sergilenen portrelerle bu öykü arasında bir ilişki kurmaya çalışıyorlar. Minik ziyaretçilerin, bu eşsiz serüvenleri kendi portrelerini yapacakları bir atölye çalışması ile sonlanıyor. ‘Polonya’ya Mektup Var (3 – 4. Sınıf) Atölyesi’nde çocuklar, mektup kâğıdı, özel zarflar, aile armaları, mühürler ve pullar tasarlayarak zarfı mühürlenmiş mektuplar hazırlıyor ve tarihi yazışmalar içinde nostaljik bir gezinti yapıyorlar. ‘Kumaş Tasarımcıları Aranıyor (Ortaokul)’ çalışmasında ise çocuklar, Bursa ipeğinden dokunan kumaşların neden bu kadar değerli olduğu sorusunun yanıtı arıyor. Eşsiz kumaşları daha da özel yapan desenlerin binlerce yıllık geçmişini araştıran çocuklar, kendi desenlerini en yaratıcı biçimde tasarlamanın yollarını düşünüyor. ‘Zafer Madalyonları (Lise) Atölyesi’nde gençler, sergideki madalyonlardan yola çıkarak kendi hayallerindeki kişisel zaferlerini ölümsüzleştirecekleri madalyonlar tasarlıyorlar.

Hafta içi  Atölye çalışmaları 1996 – 2009 10 – 11 – 12 – 13  Haziran  10:00 – 15:00 Ücretsiz

Hafta Sonu Bireysel Programlar 

‘Kolaj Portreler’ çalışmasında 2009 doğumlu çocuklar, yaratıcı tekniklerle serginin öyküsünü oluşturuyor ve sergilenen portrelerle bu öykü arasında bir ilişki kurmaya çalışıyorlar. Minik ziyaretçilerin, bu eşsiz serüvenleri kendi portrelerini yapacakları bir atölye çalışması ile tamamlanıyor. 2001 – 2004 doğumlu tasarımcı çocukları bekleyen ‘Polonya’da Bir Osmanlı Çadırı’ isimli atölye çalışmasında, Osmanlı seferlerine götürülen çadırlara yakından bakılacak ve bu gezer evlerin şaşırtıcı özelliklerini fark edecekler. Kendileri de minyatür bir çadır tasarımı yapan çocuklar, aynı zamanda etrafındaki doğayı ve insanları da canlandıran 3 boyutlu çalışmalar gerçekleştiriyorlar. Polonya Bebekleri çalışmasında 2005 – 2006 doğumlu çocuklar geleneksel Polonya kıyafetleri modasına uygun hazırladıkları kâğıt kıyafetleri desenleyip renklendiren olan çocuklar, bu kıyafetleri giydirdikleri kâğıt bebeklerini yanlarında götürebiliyor. ‘Zafer Madalyonları Atölyesi’nde ise gençler, sergideki madalyonlardan yola çıkarak kendi hayallerindeki kişisel zaferlerini ölümsüzleştirecekleri madalyonlar tasarlıyorlar.

 
Polonya’da Bir Osmanlı Çadırı 2001 – 2004 14 Haziran / 11:00 – 13:00 Ücretsiz
Polonya Bebekleri 2005 – 2006 14 – 15 Haziran / 14:00 – 16:00 Ücretsiz
Zafer Madalyonları 2007 – 2008 15 Haziran / 11:00 – 13:00 Ücretsiz

Yorum Yok