Home Plastik Sanatlar ŞENAY AKKURT’UN ANAHTAR VE KİLİTLERİ İLE ÇAĞLA ÇAKIR’IN ÇEKİRDEK AİLESİ

Şenay Akkurt’un “Anahtar ve Kilitler”i ile Çağla Çakır’ın “Çekirdek Aileési 15 – 29 Nisan tarihleri arasında Arkeopera Sanat Galerisi’nde sanatseverler ile buluşuyor.

Farklı temalardan yola çıkan ikili, materyal olarak insana en yakın ve en eski malzeme olan çamurdan modern heykellere uzanan çalışmalarında, sanatseverleri insan halleri üzerine düşünmeye davet ediyor.

Şenay Akkurt, çalışmalarında gerçek anlamından uzaklaşıp metafora dönüşen anahtar ve kilitleri kullanıyor.. Sorunları ve kapalılığı simgeleyen kilitler ile çözümü ve açılımı simgeleyen anahtarlar üzerine çalışmaları ile sanatseverleri insanlığın anahtar deliğinden içeri bakmaya davet ediyor..

Çalışmalarını tek tek elde üreten sanatçının, oksitler, organic atıklar ve  talaşlar yakılarak dumanlama tekniği ile renklendirdiği eserlerinin  herbiri tek, benzersiz ve  tekrar edilemez özellik taşıyor.

Çağla Çakır’ın çalışmaları ise; çekirdek aileye odaklanıyor. Gelişmiş ve gelişmekte olan toplumlarda yalnız ve bencil insan yığınlarının  mutluluğu yakalamasının formülü tüketime ve sanal dünyaya sıkışmaya başladı. Bireyselleştikçe özgürleşeceğine inanan insanlar her geçen gün yalnızlaşıyor mu?  Toplumların ayakta kalması, ait olma, bağlanma ve biz duygularının son kalesi “çekirdek aile” temasını işleyen sanatçının elle şekillendirdiği heykellerinde seramik sırlarının yanı sıra raku tekniği ile üretilen çalışmalar yer alıyor.

Yorum Yok