Home Fotoğraf KAFKASYA’YA BİR BAKIŞ: “KABARDEY – BALKAR VE ÇERKESLER”

0 1346

Çerkes sürgününün 150. yıldönümünde anavatan Kafkasya’ya bir bakış: “Kabardey – Balkar ve Çerkesler”…

Feriye Lokantası özel bir fotoğraf sergisine ev sahipliği yapacak ve sergide yer alacak olan eserler Serina Haratoka Tara’nın objektifinden yeniden hayat bulacak.

Fotoğrafçının ilk kişisel sergisi olan sergi, doğasıyla, insanıyla, sokaklarıyla, danslarıyla, müzikleriyle, yemekleri, kıyafetleri ve güzellikleriyle Kafkasya’da Kabardey boyunun anavatanı olan Kabardey – Balkar özerk cumhuriyetini gözler önüne serecek. 23 – 29 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan serginin küratörlüğü ise Çağla Cabaoğlu’na ait.

Çerkeslerin Kafkasya’daki bilinen tarihleri M.Ö. 3 bin 500 yıllarına kadar uzanıyor. Bin 800’lü yılların ortasında artan Rus baskısı sebebiyle Çerkesler iki seçenekle karşı karşıya kalıyor: Ya Sibirya’ya ya da Anadolu’ya göç etmek…Bir çok Çerkes ve Abhaz ailesi yaklaşık 5 bin yıl yaşadıkları yüce dağlardan ve topraklardan sürgün ediliyorlar. Mallarını, mülklerini ve vatanlarını geride bırakmanın acısına, yolculuk sırasında binlerce gencin,yaşlının ve çocuğun kaybının derin acısı eklenince Anadolu’ya unutulmaz bir hüzünle ulaşıyorlar; hep içlerinde geri dönebilme arzusuyla…

Yorum Yok