Home Fotoğraf HİSART CANLI TARİH VE DİORAMA MÜZESİ AÇILIYOR!

0 1436

İş adamı Nejat Çuhadaroğlu’nun İstanbul’a kazandırdığı kültür hazinesi tarih ve sanatseverlerle buluşuyor.

Tarihi keyifli bir ilgi alanına dönüştürmek ve genç nesilleri tarihe yönlendirmek istediğini vurgulayan Çuhadaroğlu, “Müzenin belirli bir konusu ve dönemi yok. Zaten müzeyi diğerlerinden ayıran en önemli özelliklerden biri de bu. Sınır tanımayan bir müze… Müzeyi gezdiğiniz zaman Selçuklu Devleti’ne ait eşsiz bir eser de görebiliyorsunuz, II. Dünya Savaşı’nda kullanılmış bir obje de… Tarihe ve sanata meraklı olan herkesi kapsayacak ve tarihi çekici hale getirecek bir müze oluşturmak istedik.” diye konuştu.

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi, tarihi “sıkıcı” kılıfından sıyırarak, sıra dışı anlatımıyla merak ve keyif uyandırmayı, tarihe olan ilgiyi artırmayı amaçlıyor. Kendi tarzında ilk ve tek olma özelliği ile dikkat çeken Hisart, konusunda dünyanın en iyisi olarak, kültür mirasına katkı sağlayan bir müze haline gelmeyi hedefliyor. Bin 500 metrekarelik, 6 kata yayılan bir sergi alanından oluşuyor. Müzede, Roma İmparatorluğu, Anadolu Selçuklu Devleti, Osmanlı İmparatorluğu, Kurtuluş Savaşı, I. ve II. Dünya Savaşları, Körfez Savaşı gibi dünya tarihinin oluşumuna etki eden pek çok medeniyet ve olaya ait askeri ve etnografik eserler yer alıyor Müzede sergilenen eserler, savaşlarda kullanılan askeri malzemelerin teknolojik gelişimlerini gösterdiği gibi, savaşlarla birlikte yaşanan sosyolojik, ekonomik ve kültürel etkileşimler ile savaşın görmek istemeyeceğimiz acı yüzüne de ışık tutuyor.

Roma İmparatorluğu döneminden 1990 – 1991 Körfez Savaşı’na kadar olan geniş kapsamlı bir süreci destansı bir anlatımla sergiliyor. Müzede sergilenen askeri ekipmanların hepsi orijinal eserlerden oluşuyor. Müzede yüzlerce diorama ve giydirilmiş manken bulunuyor. Dünyanın en kapsamlı diorama koleksiyonuna sahip müzesi özelliğini taşıyan Hisart’ta yer alan dioramalar ve mankenlerin yüzlerindeki ifade detayları Çuhadaroğlu tarafından yapıldı.

 

 

 

Yorum Yok