Home Plastik Sanatlar Heykel “DOSTOYEVSKİ” KİŞİSEL RESİM & HEYKEL SERGİSİ

Galeri Eksen’de düzenlen Çağdaş Erçelik’e ait “Dostoyevski” adlı sergide sanatçının son dönem heykel ve resim çalışmaları yer alıyor.

Sanatçının Dostoyevski romanlarından yola çıkarak gerçekleştirdiği çalışmalarında roman karakterleri ve bu karakterlerin yaşadığı mekanlar bulunuyor. “Karamazov Kardeşler” ,”Budala”, “Suç ve Ceza”, “Yeraltından Notlar” gibi edebiyat tarihinin en önemli eserlerinden sayılan bu romanlar, birçok sanatçıya esin kaynağı olmuştur. İnsan doğasının incelikle çözümlendiği bu eserler, önemli felsefi meseleleri tartışmaktadır. Toplumsal siyasi ve ruhsal açılardan insanı anlatan yazar , okuyucusunu bir çok soru işareti ile baş başa bırakır. Batılılaşmanın Rus halkı üzerinde yarattığı etkilerden , insanın tanrıyla olan ilişkisine kadar, ahlaki, suç kavramını, yabancılaşmayı, kısacası toplumsal ve bireysel, insana ait bir çok önemli konu üzerinde düşünmemize yol açar. 19. yüzyılda yaşayan bu roman karakterlerinin bugün aynı ilgiyi bütün tazeliğiyle koruması bundan kaynaklanmaktadır.

Erçelik, son dönem çalışmalarını üretebileceği bu verimli alanı bulmuş, Dostoyevski karakterlerine ait ruhsal dünyanın çeşitliliğini yansıtmaya gayret etmiş. Ahşap, metal, kağıt, polyester, gibi çeşitli materryellerden oluşturduğu heykellerin yanısıra karakalem ve yağlıboya resimlerin de yeralacağı sergi, yazarın dünyasının Erçelik’in hayal dünyası ile birleştiği farklı bir yorumu olacak.

Sergiyi 13 Nisan’a kadar gezebilirsiniz…

Yorum Yok