Home Görsel Sanatlar Bale “DANSMAVİ” SÜREYYA OPERASI’NDA!

0 865

Demet Gökçelik’in sahneye koyduğu “DansMavi”, 20 ve 22 Mayıs’ta Süreyya Operası Sahnesi’nde sahnelenecek.

Circle of Fifths, Philip Glass’ın unutulmaz keman konçertosu üzerine kurulu bir modern bale eseri. 2 erkek ve 1 kadın solistten oluşan trioyu içeren eserde 11 dansçı yer alıyor.

1. bölüm, iç içe girmiş çizgiler ve mimariden oluşan bir dünya ortaya koyar. Dansçılar bu şekillerle boğuşurlar, oynarlar ve trionun karakteri biçimlenmiş olur.

2. bölüm, bir adam tarafından gözleri kapatılmış şekilde sahnenin ortasında duran kadın solist dansçı ile başlar. İnsanların birbirlerini nasıl kısıtladığını, tanımladığını ve baskı altında tuttuğunu anlatan bu sahne, balenin ana temasını oluşturur. 2 erkek tarafından zapt edilen kadın dansçı, kendisini özgür kılmak için tutkulu bir biçimde mücadele eder.

3. bölüm bu tema üzerinde ilerler; her dansçı özgür kalmak için çaresizce zıplar. Ancak bu, kapalı bir kutudan kaçmaya çalışmak gibidir- nereye gitseler, bir duvar, bir engel ya da bir çıkmazla karşılaşırlar.

Eser, hem sevinci hem çaresizliği, hem de bir daire içerisinde sürekli dönüp durmanın verdiği anlamsızlığı yansıtan bir tasvir içinde yer alan trio ile sona eriyor..

 

 

Yorum Yok